Praktyczne dodatki do domu – sprawdzamy daszki nad drzwi.

Gdy już zamieszkamy w wymarzonym domu, często okazuje się, że w projekcie nie przewidzieliśmy kilku praktycznych detali, które będą niezbędne w codziennym użytkowaniu budynku. Takim elementem jest z pewnością daszek nad drzwi wejściowe. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto pomyśleć o zadaszeniu drzwi i kilku innych praktycznych dodatkach do domu.

Warto zadbać o szczegóły

Diabeł, jak wiemy, tkwi w szczegółach i często okazuje się, że na etapie realizacji projektu budynku nie przewidzieliśmy potrzeby montażu kilku niezbędnych dodatków. Takim elementem jest właśnie daszek nad drzwi. Nic jednak straconego, możemy go bez problemu zamontować w gotowym już domu. Warto to zrobić, gdyż zadaszenie drzwi pełni funkcję ochrony strefy wejścia przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych jak deszcz, śnieg, grad, czy ostre promienie słońca. Drzwi wejściowe narażone na stałą ekspozycję na takie warunki tracą estetykę i wypaczają się. Dobrym pomysłem jest więc zadbać o ochronę drzwi i zdecydować się na montaż daszku. Taka osłona zapewni naszym drzwiom nie tylko zabezpieczenie przed deszczem, ale i śniegiem, który nie będzie się gromadzić tuż pod naszym progiem, powodując problemy z wyjściem z domu, a nawet z otwieraniem samych drzwi.


Nowoczesny daszek nad drzwi z poliwęglanu i aluminium, fot. Palram.pl

Nie należy obawiać się, że montaż zadaszenia wpłynie niekorzystnie na estetykę fasady naszego domu — daszki nad drzwi mogą być wykonane z różnych materiałów i pasować do różnych stylów architektury. Mamy więc do wyboru zadaszenia drewniane z przeszkleniem lub bez, daszki z metalu lub hartowanego szkła. Innym materiałem, który dobrze sprawdzi się jako osłona strefy wejścia jest z pewnością poliwęglan. To tworzywo sztuczne ma szczególne właściwości, które powodują, że jest idealne na górną osłonę drzwi. Jest ono odporne na ścieranie, stłuczenia, działanie wilgoci i niskich temperatur oraz promieni słonecznych. Zatrzymuje też promieniowanie ultrafioletowe i w ten sposób zapobiega odbarwianiu powierzchni drzwi. Zalety tego materiału sprawiają, że wielu właścicieli domów wybiera odporne i lekkie osłony z poliwęglanu i podporą z polimeru. Poliwęglanowe daszki nad drzwi w palram.pl możemy kupić w wielu stylach i wymiarach. Bez trudu dobierzemy tu daszki o prostej konstrukcji, które odpowiednie będą do budynków w stylu nowoczesnym, lub daszki z ozdobnymi podporami do domów tradycyjnych.


Ozdobne zadaszenie drzwi, fot. Palram.pl

Daszki, markizy, pergole

Kolejnym miejscem na zewnątrz budynku, o które warto zadbać jest taras. Często naszym oczkiem w głowie jest powierzchnia tarasu, na pokrycie której wydajemy duże kwoty. Dobrym pomysłem jest więc jego zadaszenie, które uchroni płytki lub drewno przed zniszczeniem spowodowanym przez deszcz i śnieg. Niewątpliwą korzyścią płynącą z posiadania górnej osłony tarasu jest możliwość spędzania czasu na zewnątrz nawet podczas deszczu. Nie musimy, też martwić się o zamoknięcie mebli ogrodowych i za każdym razem przykrywać je lub chować.

Planując zadaszenie tarasu możemy wziąć pod uwagę montaż markizy, pergoli lub przeszklonego dachu na podporach. Każde z tych rozwiązań ma swoje dobre strony, a wybór zależeć będzie od zasobność naszego portfela, stylu architektury budynku i naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.


Duże zadaszenie tarasu z aluminium i paneli poliwęglanowych, fot. Palram.pl

Niewątpliwie najprostszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ochronę tarasu jest zamontowanie markizy lub rozpięcie żagla. Te wykonane z odpornych tekstyliów dodatki z pewnością uchronią nas przed słońcem i ozdobią taras. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż stałego zadaszenia, możemy zdecydować się na trwałą i estetyczną osłonę z poliwęglanu lub pleksi. Możemy też pójść o krok dalej i wyposażyć nasz taras w ogród zimowy, który będzie spełniał rolę miejsca spotkań i relaksu także w chłodniejsze dni. Wielbiciele roślin ogrodowych mogą natomiast wybrać zadaszenie w formie pergoli, która latem będzie służyć za zielony parawan osłaniający nas przed okiem osób postronnych.

Previous post Znakomite i zawsze bardzo konkretne drukowanie 3D
Next post Na który herbicyd zbożowy w tym momencie powinniście postawić?