Dlaczego stosuje się kultywację gleby?
Kultywacja gleby ma za zadanie napowietrzenie, ułatwienie wchłaniania wody, jest to jedna z podstawowych prac rolnych, która wykonywana jest przed siewem.
Dodatkowo możemy usunąć pozostałości po ściernisku, wyrwać korzenie, usuwać chwasty. Wykorzystywane są różne kultywatory części (https://www.futurefarm24.pl/47-czesci-do-kultywatorow) takie jak zęby, redlice możemy dostosować do rodzaju prac oraz typu gleby.
Jakie kultywatory stosuje się w rolnictwie?
Stosowane są kultywatory talerzowe, które wgryzają się w glebę, stosowane są w przypadku podłoża ubitego. Kultywator obsługiwany jest przez ciągnik rolniczy, możemy wykorzystać ciągniki różnego rodzaju. Kultywatory posiadają możliwość wymiany talerzy, w zależności od rodzaju gleby, na której będzie pracował kultywator. Możemy wybrać także kultywatory wirnikowe, brony posiadające redlice regulowane, zęby, możemy stosować różne rodzaje końcówek w poszczególnych rzędach. Kultywator pozwoli uzyskać jednolitą powierzchnię, stosowany może być po orce, do przygotowania gleby po zebraniu plonów.
Kultywatory często wykorzystywane są także w czasie wiosennym, wówczas dobrze sprawdzą się kultywatory z zębami sprężynowymi, które można dobrać w zależności od potrzeb, ustalić ich szerokość. Kultywator posiada możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu możemy dostosować zagłębienie przykładowo do mocy ciągnika. Dużą zaletą jest także duża uniwersalność, możemy wykorzystać różnego rodzaju zęby oraz redlice, posiadają one regulowane otwory montażowe, co ułatwia dostosowanie do poszczególnych areałów.
Właściwe przygotowanie podłoża będzie miało duży wpływ na plony, dzięki kultywatorowaniu usuniemy małe chwasty w okresie wiosennym, przygotujemy glebę, aby była lepiej napowietrzona, poruszymy twardniejącą warstwę, co pozwoli lepiej wnikać wodzie. Dzięki temu stworzymy lepsze warunki do wzrostu roślin z nasion, co pozytywnie przełoży się na plony. Możemy wykorzystać także kultywatory ustawione w taki sposób, aby usuwać chwasty pomiędzy rosnącymi rzędami roślin uprawnych. Dzięki czemu będziemy mogli skutecznie usuwać chwasty, które odporne są na działanie herbicydów.