ETF- rodzaje oraz typy, które warto znać, nim zacznie się inwestować

ETF-y są produktami, które naśladują indeks, obligacje czy też towar. Można myśleć o nich jako o papierach wartościowych, co w dużej mierze wynika z tego, że są przedmiotem obrotu na giełdzie. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać typy, ale i rodzaje.

Jak działają ETF-y?

ETF jest produktem, który naśladuje np. obligacje. Podąża za zmianami cen bazowych. Co ważne w ramach jednego produktu może istnieć wiele aktywów bazowych. Do tego fundusze ETF pozwalają na dywersyfikację portfela i to bez ponoszenia bardzo dużych kosztów. Oczywiście nie oznacza to, że inwestowanie jest w pełni bezpieczne i pozbawione ryzyka. Nic bardziej mylnego. Nadal więcej inwestorów traci niż zarabia. Samo działanie funduszy ETF jest proste do zrozumienia. Kupując ETF-y nabywacie produkt zgodny z wynikami aktywów bazowych. Tutaj ważną rolę odgrywa zarządzający inwestycjami. Musi on sprawdzić wagę produktów, ale też monitoruje zmiany, które mają konsekwencje dla portfela ETF. Wyróżniamy różnego rodzaju fundusze ETF, które można wykorzystać do strategii inwestycyjnych. Indeksowe fundusze ETF śledzą indeksy i pozwalają na ich replikację. Analogicznie wybierając ETF-y na obligacje inwestujecie w obligacje. Mogą być one rządowe, korporacyjne, ale też komunalne. Dostępne są jeszcze ETF-y surowcowe. Śledzą one i naśladują wyniki surowców, do których zaliczamy choćby ropę, złoto czy srebro. Na uwagę zasługują też ETF-y branżowe. Podążają one ściśle za daną branżą, choćby wysokich technologii. Ciekawym wyborem są ETF-y walutowe. Jak sama nazwa wskazuje podążają one za walutami. Można zdecydować się też na odwrotne ETF-y, gdzie inwestor może czerpać zyski, gdyż dojdzie do spadku akcji. W tym przypadku mają zastosowanie krótkie pozycje. 

ETF-y lewarowane i nielewarowane 

Fundusze ETF mogą być także lewarowane i nielewarowane. Jeżeli ETF ma wbudowaną dźwignię, to oznacza, że pożyczacie pieniądze od emitenta i mowa o funduszach lewarowanych. Najczęściej wykorzystywane są one do inwestycji krótkoterminowych. Wiążą się z wysokim ryzykiem, ale też kosztami. Fundusze nielewarowane nie mają wbudowanych dźwigni, co oznacza, że w tym przypadku ryzyko jest mniejsze. Należy wiedzieć, że wartość funduszu ETF jest porównywalna z wartością funduszy bazowych. 

Zalety i wady ETF 

Fundusze ETF umożliwiają szeroką ekspozycję na rynku. Można nimi handlować w dowolnym momencie i składać różne zlecenia. Aby nie stracić całego kapitału stosuje się różne zlecenia, np. stop loss czy stop limit. Niektórzy inwestorzy korzystają z dźwigni finansowej, co daje im większe możliwości do inwestowania, ale też wiąże się z ryzykiem. ETF-y pozwalają także na dywersyfikację portfela, czyli rozłożenie swoich inwestycji, np. na fundusze, surowce, co wiąże się z mniejszym ryzykiem straty. Przez to, że ETF-y są zarządzane pasywnie inwestor nie ponosi wysokich kosztów związanych np. z prowizją. Trzeba jednak wiedzieć, że płynność różni się w zależności od danego funduszu. Jeżeli spread jest duży, to może oznaczać, że ETF jest niepłynny. Każdy inwestor musi liczyć się też z kosztami. Analogicznie im wyższe koszty, tym niższy wskaźnik zwrotu. Inwestorzy powinni przygotować strategię inwestycji i z góry określić cele biznesowe. Trzeba też pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak pewne i 100% inwestycje.               

Previous post Finansowe wsparcie dla przedsiębiorców jak najlepszej jakości
Next post Co jest ważne podczas wyboru balustrady na balkon?