Czym jest plan emerytalny?

Być może skończyłeś już czterdzieści lat.

Kiedyś wydawało ci się, że ludzie którzy mają właśnie tyle są już na swój sposób zaawansowani wiekowo. Ale ty czujesz się bardzo dobrze i zdrowo i jakoś nie odczuwasz na sobie ciężaru minionych i upływających lat. Jednak z pewnością w tym właśnie wieku zaczyna ci przychodzić na myśl coś, o czym wcześniej prawie nigdy nie myślałeś. Nie wiesz o czym mówimy? Otóż mamy na myśli twoją emeryturę. To prawda – jeszcze do niej dosyć daleko ale na pewno już teraz zdajesz sobie z tego sprawę, że i tak jest już bliżej jak dalej. Bez względu na to czy pracujesz na swój rachunek czy jesteś rolnikiem płacisz ZUS lub KRUS. Albo jedno i drugie świadczenie. A co na przykład powiesz o pracowniczym planie emerytalnym? Nie słyszałeś nigdy o tym rozwiązaniu? Polega ono na tym że pracownicy danej firmy sami składają się na swoją emeryturę. Rozważ zatem swój pomysł.

Czym jest plan emerytalny?

Co może wpłynąć na wysokość naszej emerytury?

Niestety prawda jest taka że obecnie emerytury tak zwanych przeciętnych ludzi są w Polsce głodowe. Nawet jeśli porówna się je ze średnią krajową. A mówimy tutaj o emeryturach wypracowywanych niekiedy przez dziesiątki lat. Być może zatem pracownicze plany emerytalne zmienią ich wysokości? Jest to w miarę nowy pomysł który dotyczy wspólnego zbierania na przyszłe emerytury przez pracowników danej firmy. Jest to system dobrowolny ale być może warto zdecydować się właśnie na niego. Jeśli uznasz, że jest to dla ciebie korzystne to powinieneś spróbować właśnie tej formy.

Nie zawierzaj zatem swojej przyszłej emerytury tylko w ręce ZUS-u czy KRUS-u. Jeśli doszedłeś do wniosku, że może ona mieć symboliczny wymiar to już teraz pomyśl o jakimś planie alternatywnym. Takim jest na przykład pracowniczy plan emerytalny. Warto naszym zdaniem przynajmniej poznać go bliżej a dopiero później podjąć ostateczną decyzję o tym czy jest to dobry i efektywny pomysł. Być może jednak po latach okaże się ideą trafioną i przynoszącą beneficjentom spore korzyści.

Previous post Wskazówki i porady dotyczące projektowania wnętrza domu
Next post Czy planujesz niedługo wyjazd do Madrytu?