Najważniejsze informacje na temat płotów drewnianych

Płoty to bardzo ważne elementy konstrukcyjne wykorzystywane na różnego rodzaju posesjach prywatnych i nie tylko.

Nic w tym dziwnego, ponieważ najczęściej po wyznaczaniu granic działki odgradza się ją od innych przestrzeni. W tym celu wykorzystywane są płoty. Na polskim rynku dostępne są ogrodzenia wykonane z różnych materiałów, do najpopularniejszych należą płoty drewniane i metalowe. Często stosowane są też ogrodzenia zawierające elementy murowane. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat podstawowych cech płotów drewnianych.

Co warto wiedzieć o drewnianych płotach?

Ogrodzenie przede wszystkim musi być praktyczne, a więc wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. Istnieje wiele gatunków drewna, które szybko niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych i nadmiernej wilgoci (np. jesion, olcha, lipa, wierzba, brzoza). W związku z tym ogrodzenia są najczęściej wykonywane z drewna dębowego, modrzewiowego, sosnowego, świerkowego lub wiązowego, które charakteryzuje się wysoką trwałością oraz jest dodatkowo impregnowane i zabezpieczane przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Rodzaje płotów drewnianych

Do najbardziej popularnych typów ogrodzeń drewnianych możemy zaliczyć:

  • Płoty sztachetowe – wykonane z desek ustawionych pionowo dosyć blisko siebie, jednak z odstępami, które zapewniają pewien stopień widoczności
Płoty sztachetowe fot. Ogrodosfera.pl
Płoty sztachetowe fot. Ogrodosfera.pl
  • Płoty myśliwskie – zazwyczaj wykorzystywane do odgradzania większych przestrzeni, wykonane z deseczek ułożonych w kształt litery „x” zamontowanych na poprzecznych belkach
Płoty myśliwskie fot. Ogrodosfera.pl
Płoty myśliwskie fot. Ogrodosfera.pl
  • Płoty osłonowe, lamelowe i boazeryjne – są to szczelnie zabudowane ogrodzenia bez prześwitów, dzięki czemu zapewniają największą prywatność,
  • Płoty osłonowo-ażurowe – to połączenie zabudowanego ogrodzenia z fragmentami ozdobnymi, posiadającymi duże dekoracyjne prześwity.
Płoty osłonowo-ażurowe fot. Ogrodosfera.pl
Płoty osłonowo-ażurowe fot. Ogrodosfera.pl

Ogrodzenie działki ze smakiem przy pomocy płotu drewnianego

Poza podstawową funkcją, jaką jest uniemożliwienie przedostania się ludzi i zwierząt na prywatny teren. Kolejną jest zapewnienie prywatności i osłona przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Nie można jednak zapomnieć o funkcji estetycznej. Dotyczy to zwłaszcza ogrodzeń stawianych od frontu domu lub przy drodze czy ulicy. Ponieważ drewno łatwo poddaje się obróbce, płoty z wykonane z tego materiału dostępne są w wielu kształtach i kolorach, dzięki czemu można łatwo dopasować je do różnych stylizacji oraz elementów dekoracji i wyposażenia ogrodów.

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych, takich jak ogrodosfera.pl można znaleźć sporo rodzajów ogrodzeń drewnianych charakteryzujących się funkcjonalnością, trwałością i estetyką. Najczęściej posiadają one konstrukcję modułową, która w znaczącym stopniu usprawnia proces montażu i tworzenia ogrodzenia.

O czym należy pamiętać decydując się na drewniane ogrodzenie?

Jeżeli zdecydujemy się na płot wykonany z drewna musimy pamiętać, że będzie on wymagał odpowiedniej impregnacji co kilka lat, aby zabezpieczyć go przed działaniem czynników atmosferycznych. Warto też pamiętać, aby materiał przed budową został odpowiednio zaimpregnowany, najlepiej ciśnieniowo.

Previous post Porady prawne dla kobie oczekujących na alimenty
Next post Wskazówki dietetyczne dla każdego z nas