Jak dobrać gradację krążków ściernych do prac nad karoserią

Jeśli przeprowadzamy prace blacharsko-lakiernicze lub detailing samochodu, jednym z etapów takich korekcji wyglądu pojazdu jest szlifowanie, polerowanie.

Przy tego typu pracach lakierniczych warto zrozumieć intensywność gradacji krążków i dysków ściernych, które są do tego celu używane. Pozwoli to w sposób bezpieczny pozbyć się rys, zadrapań, zarysowań i nierówności, przygotujemy powierzchnię do dalszych etapów prac.

Jak dobrać gradację krążków ściernych do prac nad karoserią

Która gradacja krążków ściernych jest odpowiednia?

Przed rozpoczęciem prac lakierniczych nad samochodem bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jaki rozmiar gradacji krążków ściernych jest potrzebny do wykonania każdego zadania. W większości sytuacji zaczniesz od większej gradacji i przejdziesz do coraz gładszego materiału, przechodząc do następnego etapu projektu, w zależności od zastosowania szlifowania. Możesz określić szorstkość ziarna papieru ściernego na krążku, sprawdzając jego liczbę. Niższe liczby oznaczają grubsze ziarno, podczas gdy wyższe liczby oznaczają drobniejsze ziarno.

Jeśli powierzchnia jest nierówna, szorstka i potrzebuje intensywnego szlifowania, dobrze sprawdzą się grubsze gradacje krążków ściernych. Następnie stopniowo przechodzi się do krążków o mniejszej gradacji, które wygładzają powierzchnię i sprawiają, że staje się gładka, równa i można zastosować kolejne etapy prac blacharsko-lakierniczych. Przykładowo krążek o gradacji 40 może być przydatny wzdłuż miejsc pojazdu, w których powierzchnia została otarta przez spadające przedmioty, kiedy ostatecznie może być konieczny retusz, czy też do usuwania rdzy.

Więcej porad dotyczących doboru gradacji krążków ściernych znajdziesz w artykule na stronie https://grupaurban.pl/krazki-i-dyski-scierne-roznej-gradacji/. Lekką rdzę wzdłuż dolnych krawędzi drzwi można łatwo zeszlifować krążkiem ściernym o gradacji 80. Następnie będziesz chciał wygładzić dotknięty obszar krążkiem ściernym o mniejszej gradacji 150, 200 czy 300, a następnie uszczelnić korygowane miejsce. Gradacja 150 i mniejsza nie ma intensywności do wygładzania rys i usuwania wielu warstw farby. Krążek ścierny o coraz mniejszej gradacji służy głównie do korygowania obszarów, które zostały już przeszlifowane za pomocą wysokiej gradacji.

Previous post Co jest ważne podczas wyboru balustrady na balkon?
Next post Dlaczego warto odwiedzić winiarnię?